Jak wymieniać wodę w akwarium?

Niekiedy zdarza się, że w akwarium koniecznie trzeba wymienić wodę. W jaki sposób to zrobić, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo zwierząt i roślin żyjących na co dzień w zbiorniku?

Podmiana wody w akwarium morskim

Warto pamiętać, że całościowa wymiana wody to wcale nie taki prosty proces, jakby można było z początku sądzić. Jak to zrobić sprawnie i właściwie?
Najlepiej zacząć od napełnienia pojemnika (np. wiadra) wodą, którą chcemy wprowadzić do akwarium, a następnie odstawienia jej na dobę. Po upływie tego czasu należy dodać do niej odpowiednie witaminy i mikroelementy. W akwarium wyłączamy wszystkie elektryczne urządzenia. Później należy spuścić część wody, usuwając przy tym jak największą ilość rybich odchodów. Jednorazowo należy wymieniać do 20% objętości wody. Wcześniej przygotowaną wodę trzeba wlać do zbiornika, a następnie włączyć wszystkie urządzenia elektryczne.

Cały proces należy wykonywać spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Trzeba unikać wymiany większej od wskazanej wcześniej ilości wody i zawsze dbać, żeby woda była wcześniej przygotowana. Dzięki temu zwierzęta w zbiorniku nie przeżyją szoku i łatwiej zniosą zmianę.

Author: admin